پنجشنبه 06 آبان 1400
مطالب پیشنهادی
تبلیغات
جای تبلیغات شما
پنل کاربری
قیمت روز خودرو
تصاویر و مشخصات ماشین های خارجی وارداتی
تصاویر و مشخصات انواع ولوو
اموزش رانندگی
مراکز خودرو
اموزش رایگان تعمیرات خودرو
اتاق آرزو
عضویت
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
موبایل :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی :
 
کد امنیتی
 
بارگزاری مجدد
خبرنامه
خبرنامه
با عضویت در خبرنـــــــــامه می توانید آخرین مطالب سایت را در ایمیل خود دریافت کنید .

دیگرامکانات
هایپرتمپ دات آی آر
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
عکس ها و بررسی از تست تصادف ماشین با دیرک وضربات از کنار و روبرو و کارایی ایر بگ ها
 • تعداد بازدید : 2987
 • عکس ها و بررسی از تست تصادف ماشین با دیرک وضربات از کنار و روبرو و کارایی ایر بگ ها

  »» خودروی ایمن – سرآغاز

  امروزه ایمنی خودرو از معیارهای کلیدی است که بیش از پیش در تصمیم گیری انتخاب خودرو در سرتاسر جهان مورد توجه قرار می گیرد . در نتیجه پرداختن به عملکرد ایمنی مدل های موجود رایج در بازارهای جهانی از مباحثی است که باید بطور علمی ، قابل اطمینان و دقیق در اختیار مصرف کنندگان خودرو قرار گیرد .

  1440_Car-crash__96016_zoom

  به طور قانونی تمام مدل های جدید خودرو قبل از اینکه به فروش برسند باید در تست های ایمنی خاصی مورد ارزیابی قرار بگیرند . طبیعتا بررسی نتایج حاصل از این تست ها توسط تولید کنندگان ثبت می شود تا بتوان با بررسی آن به یک رتبه بندی ایمنی در این رابطه دست یافت .

  زین پس قصد داریم در سری مقالاتی با عنوان خودروی ایمن ضمن آشنایی شما خوانندگان عزیز با تست ها و مکانیسم آسیب های ایجاد شده  ، اشاره ای هم به این رتبه بندی در بازار جهانی داشته باشیم .

  »» خودروی ایمن؛ تست تصادف با دیرک

  الگوی تصادفات در مناطق و جاده های گوناگون ، متفاوت است. اما در حدود یک چهارم از تصادفات به دنبال برخوردهای جانبی با یک جسم ثابت نظیر درخت یا تیر چراغ برق که قطر کمی دارد، رخ می دهد.

  pole side impact test

  pole side impact test

  بسیاری از این نوع تصادفات هنگامی رخ می دهد که خودرو به علت انحراف از قسمت جانبی به یک مانعی مانند درخت یا یک ستون برخورد کند که منجر به آسیب های وخیم و حتی مرگباری می شود. جراحات بیشتر به دنبال آسیب وارده در ناحیه پنجره هاست که قسمت گیجگاهی (تمپورال) و نیمه فوقانی تنه را هدف قرار می دهد. در نتیجه کیسه هوای پرده ای که پیشتر درباره آن نوشتیم، بیشتر در این دسته از حوادث کارایی دارند.

  برای این تست مدلی شبیه سازی می شود که طی آن خودرو بر روی صفحه ای متحرک با سرعت 29 کیلومتر بر ساعت به سمت مانعی سخت  با قطر کم (قطر 254 میلیمتر) سوق داده می شود. انجام این تست از سال 2009 اجباری شده است که در ابتدا هدف آن بررسی میزان حفاظت از سر بوده است، گرچه امروزه جراحات وارد به تنه و شکم هم به دنبال انجام این تست ارزیابی می شود.

  pole side impact crash

  به علت نیروی زیادی که این دسته از ضربات به خودرو وارد می کنند، در صورت عدم حفاظت از سر در هنگام تصادف، جراحات سنگین و گاه جبران ناپذیری وارد می شود. چرا که ضربات این ناحیه از سر با توجه به ضخامت استخوان جمجمه در این منطقه و آناتومی عروق مغزی بسیار خطرناک است. بر اساس مدل های شبیه سازی شده به نظر می رسد که استفاده از کیسه هوا به منظور حفاظت از ناحیه سر و گردن ،علی رغم شدت ضربات ناشی از این نوع  تصادفات،  شانزده  تا پنجاه برابر از میزان جراحات و مرگ را  کاهش می دهد.

  //////////////////////////////////////////////////////////////////////

  »» خودروی ایمن ؛ تست تصادف از کنار

  دومین تست مهم ارزیابی ایمنی خودرو  Car to Car Side Impact test می باشد که به ارزیابی ضربات جانبی می پردازد. در این تست مانعی محرک با سرعت 50km/h از کنار به درِ سمت راننده برخورد می کند. در واقع در این شبیه سازی وضعیت ایمنی جانبی سرنشینان جلوی خودرو و راننده مورد بررسی قرار می گیرد.

  Car Side Impacth

  Car Side Impacth

  برآورد میزان سطح ایمنی در این تست از لحاظ اینکه خودرو چگونه و با چه قدرتی به مانع برخورد می کند، کمی مشکل است، اما با وجود استانداردهای بدست آمده توسط بررسی های انجام شده ، گام های  موثری در جهت حفظ ایمنی سرنشینان با نصب کیسه های هوای جانبی در کابین خودرو برداشته شده است. کیسه های جانبی صندلی ها Side Air Bags  با حفاظت از  قسمت سر و قفسه سینه نقشی حیاتی در تصادفات شدید جانبی را ایفا می کنند.

  safety_1

  Torso SAB ها با نصب شدن بر روی درها و یا قسمت جانبی صندلی ها قفسه سینه افراد بزرگسال را در این نوع از ضربات حفاظت می کنند. و Head SAB ها با قرار گیری بر روی سقف یا پنجره های جانبی حفاظت از سر را برعهده دارند. البته در برخی از محصولات از نوع Combo SAB ها استفاده می شود که ویژگی هر دو تکنولوژی فوق را یکجا دارد.

  SAFETY-2

  Curtain Air Bag یا کیسه هوای پرده ای هم در حفاظت از سر در تصادفات جانبی نقش مهمی را ایفا می نماید. و طبق مطالعات انجام شده تا 61 درصد از صدمات وارده به سر، گردن، صورت و قفسه سینه را کاهش می دهد. و بیشترین کاربد آن در خودروهای SUV و یا تصادفات با درخت و پل ها می باشد.

  ////////////////////////////////////////////////////////////

  »» خودروی ایمن؛ تست تصادف از روبرو

  تست ارزیابی ضربه از جلو یکی از تست‌هایی است که توسط کمیته ایمنی خودروهای پیشرفته اروپایی جهت ارزیابی به عنوان مبنا تعیین گردیده است. در این تست با شبیه سازی مدلی، تصادف‌هایی که از ناحیه جلو صورت می‌گیرد، بررسی می‌شود. چرا که این نوع از تصادفات شایع‌ترین حوادث جاده ای اند که آسیب‌های جدی و مرگباری را به دنبال دارند.

  carsafety_Frontal Impact Test

  در شبیه سازی این مدل، خودرو با سرعتی که بر اساس استانداردها تعیین شده ( 64 کیلومتر بر ساعت) t به یک بلوک ثابت آلومینیومی قابل انعطاف که نقش خودروی دیگر را دارد، برخورد می‌کند. این تست تنها به منظور ارزیابی توانایی خودرو در زنده نگه داشتن سرنشینان صورت می‌گیرد و به بررسی میزان درد و آسیب‌های جزیی که تهدید کنندهٔ حیات هستند، نمی‌پردازد.

  عمده آسیب‌های کشندهٔ سرنشینان بزرگسال در این دسته از تصادفات ناشی از برخورد آن‌ها با قطعات کابین می‌باشد. همان طور که می‌دانید هر جسم در حال حرکتی دارای اینرسی است. حتی اگر خودرو به دلیل تصادف متوقف شده باشد متوقف کردن جسم یا همان نیروی اینرسی نیازمند نیرویی است که در یک بازهٔ زمانی بر جسم اعمال شود. کاری که سیستم‌های مکمل مانند ایربگ ها انجام می‌دهند این است که با کمترین صدمه سرعت جسم را کم کرده و به صفر می‌رسانند (البته در مدت زمانی بسیار کوتاه تر از یک چشم برهم زدن). در نتیجه سعی می‌شود با قرار دادن تمهیداتی شدت آسیب ناشی از برخورد سرنشینان در فضای کابین را به حداقل برسانند.

  Frontal Airbag

  یکی از مهم‌ترین امکاناتی که یک خودرو برای جلوگیری از این حوادث باید داشته باشد، کیسه هوای نصب شده در قسمت فرمان خودرو می‌باشد که با محدود کردن سرنشین به پایداری سر، گردن و جلوگیری از آسیب آن‌ها کمک می‌کند. به منظور کاهش نیروهای وارده ناشی از کاهش سرعت ناگهانی – deceleration forces و کاهش نیروهای انتقال یافته به قفسهٔ سینه که منجر به شکستگی دنده‌ها و آسیب قلبی و ریوی کشنده ناشی از آن می‌شود، وجود کیسه هوا و کمربند ایمنی به طور همزمان لازم است.

  البته فاصله راننده تا کیسهٔ هوا فاکتور بسیار مهمی در ایمنی آن خواهد بود. به طوری که همواره به رانندگان خودروها توصیه می‌شود که فاصلهٔ استاندارد و مطمئنی را تا فرمان داشته باشند و در غیر این صورت حتماً کلید قطع دستی کیسه هوا را در خودرو قرار دهند. هر چند اکثر رانندگان درک درستی از فاصلهٔ خودرو تا فرمان نداشته و به همین دلیل اشتباهاتی را در این زمینه مرتکب می‌شوند.

  2c
  در همین راستا مطالعه ای از طرف مرکز بررسی و تحلیل خطر در هاروارد انجام گرفته که در این تحقیق، هدف بررسی میزان اشتباه راننده در تخمین فاصلهٔ خود تا فرمان بود، فاصلهٔ مرکز فرمان تا برآمدگی بینی راننده در هزار راننده ثبت گردید. اندازه استاندارد تعریف شده برای این فاصله 12 اینچ ( 30.5 سانتی متر) است. نتایج حاصله از این قرار بود: از بین رانندگان، 234 نفر (اکثراً خانم‌ها) گمان می‌کردند که در فاصله 12 اینچ قرار دارند. که تنها 22 نفر ( 19 زن و 3 مرد) واقعاً در این فاصله قرار داشتند. پس راننده ای که فکر می‌کند در فاصلهٔ نزدیک‌تری از حد استاندارد به فرمان قرار دارد (در حالی که فاصله‌اش استاندارد بوده) کیسه هوا را غیرفعال می‌کند و یا بلعکس. که در دو حالت اشکال به وجود خواهد آمد.

  crash-test-dummy1
  نکتهٔ دیگر این که در اکثر خودروهای تولید شده، سیستم مهاری فوق نمی‌توانند از آسیب‌های وارده به اندام تحتانی از جمله زانوها جلوگیری کنند، و در موارد شدید با انتقال نیرو به نواحی فوقانی تر منجر به آسیب‌های جدی‌تر و گاه جبران ناپذیر در محدوده مفاصل و عروق حیاتی ناحیه لگن می‌شود.

  در طراحی خودروهای امروزه، امکان جلوگیری از آسیب اندام تحتانی ناشی از برخورد وجود ندارد؛ لذا در صنعت خودروسازی سعی بر آن است، تا با طراحی‌های جدید بتوان از ایجاد این نوع حوادث جلوگیری کرد.

  ////////////////////////////////////////////////////

  »» آشنایی با آدمک های تست تصادف

  امروزه آدمک های تست تصادف نسبت به دوره های پیشین باهوش تر شده اند. این آدمک ها با هر شکل و اندازه ای در دسترس محققان قرار دارند و در بدترین حالت انجام دادن این تست، استخوان هایشان شکسته شده، به ستون فقرات آن ها فشار وارد آمده و مفاصل آن ها به شدت خرد و خمیر می شوند و از جا در می آیند اما به جای این که با عجله به سمت بیمارستان برده شوند، مورد بررسی و موشکافی مهندسین قرار می گیرند. گروهی از مهندسان اطلاعات ضبط شده تست تصادف را جمع آوری کرده  و دوباره هرکدام از قسمت های شکسته آدمک ها را  جایگزین می کنند و با نتایج به دست آمده به سمت ساخت خودروهای ایمن پیش می روند.


  در دوره های گذشته آدمک ها، افرادی خوش تیپ در اندازه انسان بودند و از فوم لاستیک و فولاد ساخته می شدند اما امروزه آدمک های تست تصادف از ابزاری با تکنولوژی بالا استفاده می کنند که زندگی بی شماری از انسان ها را نجات می دهد. در آزمایشگاه تست انسان گونه جنرال موتورز در میلفورد میشیگان، آدمک های تست هزاران بار اطلاعات را در یک ثانیه ضبط کرده و منتقل می کنند. این آدمک ها که به بیش از 80 سنسور متصل هستند، می توانند به مهندسان ایمنی اطلاعات لازم درباره این که چه مقدار و چه نیروهایی را طی تصادف تحمل کرده اند، بدهند.


  جک جنسن، مهندس ایمنی جنرال موتورز و مدیر فنی “آزمایشگاه آدمک” در میلفورد می گوید: تست های تصادف به شما معیار می دهد. وی توضیح می دهد: نوع، شکل، اندازه و تعداد آدمک ها به کارشناسان این فرصت را می دهد تا تست های تصادف را در شرایط گوناگون و متفاوت انجام دهند. شرکت جنرال موتورز تقریبا 25 میلیون دلار برای 200 آدمک تست تصادف سرمایه گذاری کرده است. همان طور که گفته شد این آدمک ها مانند اعضای یک خانواده با هر سن و سایزی هستند. به صورتی که از شش فوت و 233 پوند وزن آدمک مرد گرفته تا آدمکی با پنج فوت قد و 105 پوند وزن از جنس آدمک زن. این ها آدمک هایی هستند که شبیه بچه ها، نوپاها و حتی نوزادان متولد شده هستند. هر کدام از آن ها بخشی از ابزارآلات ماشینی هستند که به سنسورها مجهز شده تا نیروی تاثیر تصادف را ضبط کنند. مدل های جدید و بسیار پیشرفته به بیش از 400 هزار دلار می ارزد.
  در بیشتر موارد، استخوان های پلاستیکی و قفسه دندههای لاستیکی و فولادی در طراحی آدمک ها گنجانده شده اند تا تاثیرات تصادف بر روی پوست و استخوان بدن انسان را بهتر بتوانند الگوبرداری کنند. ساختار اساسی هر آدمکی یک اسکلت فولادی قوی و محکم است که ترکیبی از لاستیک، وینیل و فوم آن را پوشانده است. جنرال موتورز الگویی را برای طراحی های آدمک تست تصادف  با مدل هیبرید سه ایجاد کرده است که شروع توسعه و گسترش آن به دهه 1970 بر می گردد.
  برای انجام هر تست تصادف که شامل خودرو و آدمک است یک خودروساز صدها شبیه ساز کامپیوتری را انجام می دهد که اطلاعات را پشتیبانی کرده و سناریوهای تست بی شماری را انجام دهد. این شبیه سازهای واقعی هر چیزی از جمله اندازه سرنشین تا شرایط آب و هوا و حتی اصطکاک خودرو بر روی جاده را مورد توجه قرار می دهند. با این وجود امروزه در عصر دیجیتالی که قرار داریم آدمکهای تست تصادف برای ایمنی خودروها از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند و در اندازه های گوناگونی ساخته شده تا بتوانند وظایف ویژه ای مانند تصادف های از جلو، کنار و عقب را  انجام دهند.
  پروفسور لتا جیکبسون، متخصص فنی خودروهای ولوو در مرکز ایمنی گوتنبرگ، سوئد، تکنولوژی را شروع کرده تا به هنگام تصادف از عقب، مهره های گردن جابه جا نشود. این کار با همکاری مشترک ولوو، ساب، دانشگاه فنی چاملر سوئد و اتولیو، بایورید (نام آدمک تست تصادف از عقب) به توسعه و گسترش وسایل ایمنی کمک می کند تا جابه جایی مهره های گردن در تصادف از عقب کمتر صورت بگیرد. هم اکنون خودروسازان در سراسر دنیا این آدمک را برای اهداف آزمایشی خود مطابقت داده اند.
  جیکبسون توضیح می دهد: حتی یک دستگیره در نیز جنبه های ایمنی دارد بنابراین برای ساخت یک خودرو باید تمامی زوایای ایمنی آن را مد نظر قرار داد تا هر سرنشین بتواند بعد از تصادف در را باز کند. وی که با گروهی متشکل از تقریبا 100 مهندس ایمنی با همکاری دپارتمان طراحی کار می کند، روزانه بیش از پنج تست تصادف را در آزمایشگاه ایمنی ولوو انجام می دهد.
  در این تست خودرو به مانعی ثابت برخورد می کند و به خودرو فشار بسیار زیادی وارد می آید و تنها به قسمت کوچکی از ساختار جلویی آدمک ضربه زده می شود. در شانه های آدمک، طراحی اصلاح شده ای صورت گرفته تا در این تست دشوار بهتر بتواند نیروهای وارد آمده بر این قسمت را ثبت و ضبط کند.


  پس از این که دوره کاری به اتمام رسید، بعضی از آدمک های خوش شانس این فرصت را دارند تا به زمان بازنشستگی برسند. تابستان سال گذشته، پس از 15 سال خدمات انسان دوستانه، آدمک مدل 50 ایچ-یک به بازنشستگی رسمی نائل شد و هنگامی که به موزه ملی اسمیت سونیان برای تاریخ امریکا در واشنگتن دی سی اعطا شد با وجود این که بازوها و پاهای بی شماری را در راه انجام وظیفه از دست داد، باز هم دست نخورده، صحیح و سالم بوده و در معرض نمایش عموم قرار داده شد.
  نوشته: خانم مهسا تاج

   

  منبع:

  پدال

  نویسنده : irancar تاریخ : امتیاز :
  موضوعات : مجله ماشین ,
  برچسب ها : تست تصادف ماشین با عکس و فیلم و توضیحات , تست تصادف خودرو , تست تصادف ,
  مطالب مرتبط
 • مطالبی که شما از آن ها خوشتان خواهد آمد...
 • مدل روکش دنده ماشین و تزئینات داخل خودرو ۲۰۱۸
  عیب یابی اسان مشکلات پدال کلاچ و ترمز و گاز خودرو وقدرت موتور و کشیدگی ماشین
  عکس ها و گفتگو با نویسنده رمان راز سایه شیدا قوام پوری
  عکس و قیمت و اپشن های بوگاتی شیرون (Chiron)
  چگونه ماشین را دستی بشوریم؟اموزش شستشوی ماشین در منزل
  چگونگی طراحی ماشین مبتدی و ساده اموزش طراحی بدنه ماشین
  چگونگی چک و بررسی ماشین دست دوم از نظر سلامت و کارایی
  چگونه ماشین خود را بشوییم و برق بندازیم؟
  قیمت و عکس رنو ساندرو استپ وی
  قیمت پورشه و مازراتی در بازار ایران
  سن متوسط خودروها هم‌اکنون در انگلستان 7.8 سال است
  نکات خرید و استفاده از ضد یخ خودرو
  سی عکس ماشین زیبا و اسپورت مک لارن 570GT 2017
  بیست عکس از کانسپت ب ام و 2002 در سال 2016
  عکس و مشخصات بیوک کاسکادا ST مدل 2017 (Buick Cascada)
  عکس و مشخصات بوگاتی شیرون مدل 2017 (Bugatti Chiron)
  عکس و مشخصات استون مارتین ونکویش زاگاتو قرمز و زیبا
  ماشینی که زمان سبز شدن چراغ قرمز را به راننده اطلاع می دهد
  بهترین‌ خودروهای سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ به انتخاب تخته گاز
  نشانه‌های پایان عمر باتری ماشین و زمان تعویض
  عکس پژو 208 و شباهت به 206-نوه 206 در ایران
  گالری تصاویر و عکس آئودی S5 کوپه 2017 قرمز رنگ
  گالری تصاویر و عکس وانت هوندا ریج لاین 2017
  تصاویر کادیلاک XT5 مدل2017 و قیمت کادیلاک شاسی بلند
  گالری تصاویر مازراتی کواتروپورته 2017 رنگ سفید و سورمه ای
  بیست عکس مرسدس بنز AMG GT R 2017 رودستر بسیار زیبا سبز رنگ
  گالری تصاویر بیرون وداخل شورولت کامارو اسپرت و زیبا 2016
  ایا خودرو سازان خصوصی مونتاژکار هستند؟
  تصاویر فورد اکسپلورر شاسی بلند
  تصویر لوکس ترین و گرانترین ماشین شاسی بلند در جهان
  عکس داخل و بیرون استون مارتین زاگاتو
  عکس ماشین بهنوش طباطبایی و همسرش مهدی پاکدل
  تصویر ماشین سوپر اسپرت 2018 تویوتا رنگ قرمز
  عکس وانتی که بیشترین بار 14 تن را جابجا می کند
  عکس گران ترین شاسی بلند جهان
  شماره تلفن و سایت و هزینه اشتراک امداد خودرو ایران
  گارانتی دوساله ایران خودرو شامل چه مواردی می شود؟چهل هزار کیلومتر
  تغییرات ظاهری ممنوع در خودروها
  بررسی ده خودروی برقی برتر در جهان+عکس
  بهترین خودروهای زیر 40 میلیون تومان برای سفر
  نظرات
 • در قمست نظرات مشکلات و پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در جریان بگزارید.

 • نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
  کد امنیتی
  رفرش
  کد امنیتی
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  آخرین مطالب
 • آخرین مطالبی که به تازگی در سایت منتشر شده اند...
 • در جاده چالوس و هراز چگونه رانندگی کنیم؟
  مدل روکش دنده ماشین و تزئینات داخل خودرو ۲۰۱۸
  قیمت و نرخ تمام جریمه های رانندگی داخل و خارج شهر در سال 96-95
  قیمت خودرو در سال 95- قیمت همه خودرو های داخلی و وارداتی در بازار ایران در سال 95چقدر بود ؟
  عیب یابی اسان مشکلات پدال کلاچ و ترمز و گاز خودرو وقدرت موتور و کشیدگی ماشین
  عکس ها و گفتگو با نویسنده رمان راز سایه شیدا قوام پوری
  عکس و قیمت و اپشن های بوگاتی شیرون (Chiron)
  بررسی تخصصی موتور مشهور TU5موتور تی یو 5 در محصولات ایران خودرو
  قیمت و عکس های خودروی جدید B30
  عکس و مشخصات ولوو s60 مدل 2018
  چگونه ماشین را دستی بشوریم؟اموزش شستشوی ماشین در منزل
  چگونگی طراحی ماشین مبتدی و ساده اموزش طراحی بدنه ماشین
  چگونگی چک و بررسی ماشین دست دوم از نظر سلامت و کارایی
  چگونه وسایل فایبر گلاس شکسته را تعمیر کنیم؟
  اموزش ساخت یک موتور ابتدایی و ساده با سیم و باتری واهنربا
  نکات مهم قبل از ازمون گواهینامه تجربیات امتحان عملی رانندگی ازمایش
  اموزش رانندگی در شهر برای راننده تازه کار رانندگی برای شخصی که تازه گواهی نامه گرفته
  جدول نمرات منفی برای تخلفات رانندگان پر خطر و میزان جریمه
  برای تمدید گواهینامه رانندگی چه مدارکی نیاز است؟
  فواید بستن کمربند ایمنی چیست نبستن کمربند ایمنی چه خطراتی دارد؟
  ترمز ای بی اس abs چیست و چگونه کار می کند؟
  چگونه استرس را در رانندگی از بین ببریم چگونه راننده با اخلاقی باشیم
  چگونه ماشین خود را بشوییم و برق بندازیم؟
  با سی میلیون تومان چه خودروی صفری می توان خرید؟
  قیمت و عکس رنو ساندرو استپ وی
  قیمت پورشه و مازراتی در بازار ایران
  سن متوسط خودروها هم‌اکنون در انگلستان 7.8 سال است
  تندر 90 کیفیت بهتری دارد یا 206
  شرایط و مقدار وام خودرو بانک سینا
  سوء استفاده از کارت بازرگانی
  معایب و مشکلات اصلی خودروهای ایرانی و چینی
  قیمت رهن کامل اپارتمان نوساز در تهران
  احتمال زلزله های بعدی در تهران و دو شهر مهم دنیا بالاتر است
  فروش متری ٢ میلیون تومانی املاک شهرداری تهران
  شماره تلفن اعتراض به درصد حق کمیسیون بیشتر املاک
  انتقال دانش فنی تولید قطعات خودروهای جدید خارجی و فرانسوی
  نیازی به ثبت نقل و انتقالات خودرو در دفترخانه وجود ندارد کار دفترخانه ها غیر قانونی
  نکات خرید و استفاده از ضد یخ خودرو
  قیمت اپارتمان نوساز و قدیمی در منطقه تهران نو
  قیمت خودروهای داخلی در بازار