پنجشنبه 06 آبان 1400
مطالب پیشنهادی
تبلیغات
جای تبلیغات شما
پنل کاربری
قیمت روز خودرو
تصاویر و مشخصات ماشین های خارجی وارداتی
تصاویر و مشخصات انواع ولوو
اموزش رانندگی
مراکز خودرو
اموزش رایگان تعمیرات خودرو
اتاق آرزو
عضویت
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
موبایل :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی :
 
کد امنیتی
 
بارگزاری مجدد
خبرنامه
خبرنامه
با عضویت در خبرنـــــــــامه می توانید آخرین مطالب سایت را در ایمیل خود دریافت کنید .

دیگرامکانات
هایپرتمپ دات آی آر
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
لاستیک ماشین Run-Flat(پنچر رو) چیست و انواع ان کدام است؟
 • تعداد بازدید : 4011
 • لاستیک ماشین Run-Flat(پنچر رو) چیست و انواع ان کدام است؟

  آیا می‌دانید با لاستیک پنجر هم می‌توان رانندگی کرد؟

   

  خوبی ها و بدی های لاستیک های Run-Flat(پنچر رو)

  معمولا پنچر شدن لاستیک در بدترین زمان و مکان ممکن روی می دهد. در بسیاری از اوقات خود شما اقدام به تعویض لاستیک می کنید که اصولا کار بسیار کثیفی است و خیلی هم احتمال دارد که لباس مناسبی برای این کار به تن نداشته باشید. بدتر از همه اینها اینکه ماشین شما لاستیک زاپاس نداشته باشد.

   

  اینجاست که لاستیکهای Run-Flatوارد می شوند. این لاستیک ها می توانند وزن ماشین را برای مدت کوتاهی تحمل کنند، تا حدود 150 کیلومتر که راننده بتواند خودش را به یک آپاراتی برساند. با وجود اینکه این لاستیک ها به نظر یک راه حل کامل و بی نظیر می رسند اما مالکان و خریداران خودروها باید در مورد معایب آن هم بدانند.

   

  در حال حاضر لاستیک های Run-Flatبر روی 12 درصد خودروهای جدید بصورت استاندارد وجود دارد. پیش تر از این مرسوم بود که سازندگان ماشین اینگونه لاستیک ها را بر روی خودروهای اسپرت به کار می بردند. اما در سالهای اخیر سازندگان خودرو شروع به استفاده از این لاستیک ها در سایر خودروها نیز نموده اند. برای مثال در حال حاضر کادیلاک و بی ام و اینگونه لاستیک ها را در برخی از مدل های سدان بصورت استاندارد استفاده می کنند.

   

   

  لاستیک های Self-Supporting

  معمول ترین نوع لاستیک های Run-Flatاین روزها لاستیک های Self-Supportingمی باشند. در این نوع لاستیک ها، دیواره لاستیک بسیار تقویت شده می باشد به گونه ای که بتواند هنگامیکه فشار هوای داخل لاستیک کاهش می یابد و یا کاملا صفر می شود، وزن اتومبیل را تحمل کند.

   

  خوبی ها:

   

   شما می توانید با لاستیک پنچر رانندگی کنید. مزیت اولیه یک لاستیک Run-Flatاین است که به شما اجازه می دهد پس از خالی شدن همه هوای داخل لاستیک، تا حدود 150 کلیومتر با آن رانندگی کنید. این به آن معناست که نیازی نیست راننده در سرما و گرما، در بزرگراه شلوغ، در باران یا در یک محل کاملا ناشناخته از ماشین خود خارج شود. معمولا رانندگان در این حالت بایستی سرعت اتومبیل خود را به حدود 80 کیلومتر بر ساعت برسانند تا بتوانند بیشترین مسافت را با لاستیک پنچر رانندگی کنند. دفترچه راهنمای خودروی شما اعداد دقیق را برای هر لاستیک و خودرو بیان می کند.

   

  پایداری بهتر بعد از ترکیدن. از آنجاییکه این لاستیک می تواند بدون هوا وزن اتومبیل را تحمل کند، بنابراین خالی شدن باد لاستیک بصورت ناگهانی، منجر به انتقال وزن کمتر و در نتیجه مهار شدن ناپایداری می شود. فرمان پذیری خودرو در این حالت تقریبا نزدیک به حالت نرمال می ماند.

   

  کاهش وزن خودرو. با حذف زاپاس و لوازم پنچرگیری، به لحاظ تئوری وزن خودرو بایستی کاهش یابد. اما این کاهش تا حدی که انتظارش را دارید نخواهد بود، چراکه با توجه به تقویت شدن جداره های لاستیک های Run-Flatاین لاستیک ها عموما سنگین تر از لاستیک های معمولی هستند.

   

  بدی ها:

   

  بدون زاپاس.خودروهای مجهز به لاستیک Run-Flatزاپاس، آچار و جک ندارند. در حقیقت حذف زاپاس و استفاده از فضای موجود جهت اهداف دیگر (طراحی متفاوت، صندلی ردیف سوم، فضای داخلی بیشتر و ...) دلیل اصلی این مطلب است که سازندگان خودرو از این لاستیک ها استفاده می کنند.

   

  فرسایش سریعتر عاج لاستیک.مطالعات اخیر نشان می دهد که افراد معمولا 10.000 کلیومتر زودتر لاستیک های Run-Flatرا نسبت به دارندگان لاستیک های استاندارد تعویض می کنند. در مورد علت این موضوع نظرات متفاوتی وجود دارد، اما یک نظریه این است که سازندگان لاستیک برای مقابله با رانندگی سخت و خشن، از ترکیب عاج های نرم تری در لاستیک های Run-Flatاستفاده می کنند.  یکی از تاثیرات جانبی این عاج های نرم تر، طول عمر کمتر این لاستیک ها می باشد.

   

  همچنان احتمال ترکیدن وجود دارد. در صورتیکه راننده به هشدار پنچری ماشین توجه نکند و همچنان به رانندگی در مسافت طولانی و یا با سرعت بالا ادامه دهد، ممکن است لاستیک با همان اثر ناپایداری متلاشی شود. علاوه بر این، در صورتیکه پنچری در قسمت کناره های لاستیک رخ دهد، و یا لاستیک به یک مانع بزرگ برخورد کند، ممکن است ماشین دیگر قادر به حرکت نباشد و راننده مجبور شود با یک چرثقیل تماس بگیرد. مطالعات اخیر نشان می دهد " رانندگانی که اتومبیل شان مجهز به لاستیک Run-Flatمی باشد در هنگام پنچری و یا ترکیدگی لاستیک، تقریبا دو برابر سایر رانندگان با لاستیک های استاندارد احتمال تعویض لاستیک وجود دارد."

   

  تشخیص کم باد بودن لاستیک مشکل است. یکی از اثرات جانبی ساختار سفت و محکم این لاستیک ها این است که در صورت کم فشار بودن باد لاستیک ها، بیرون زدگی در دیواره ها مشاهده نمی شود. این مساله به این معنی است که داشتن یک فشارسنج و چک کردن مداوم فشار باد لاستیک ها تقریبا حیاتی است.

   

  رانندگی خشک و خشن تر. دیواره های محکم لاستیک Run-Flatعلاوه بر اینکه باعث می شود لاستیک کارش را به خوبی انجام دهد همچنین منجر به سواری سفت تر و خشن تر می شود. در صورتیکه خودرو از کارخانه با لاستیکهای Run-Flatبیاید، معمولا سازنده خودرو برای جلوگیری از رانندگی خشن، سیستم تعلیق را تنظیم می کند.

   

  هزینه.لاستیک های Run-Flatبرای تعویض گرانتر هستند.  بطور متوسط قیمت لاستیک های Run-Flatتقریبا دو برابر لاستیک های معمولی هستند. علاوه بر این بسیاری از این لاستیک ها قابل تعمیر نبوده و بنابراین باید بصورت جفت تعویض شوند.

   

  کمتر در دسترس بودن.از آنجاییکه این لاستیک ها فروش خیلی بالایی ندارند، رانندگان نباید انتظار داشته باشند که با سر زدن به هر لاستیک فروشی بتوانند آن را پیدا کنند. در شهرهای بزرگ ممکن است این کار ساده تر باشد، اما اگر در حال سفر باشید و نزدیک یک شهر کوچک لاستیک اتومبیل شما پنچر شود شاید مجبور شوید یک شب بمانید تا لاستیک Run-Flatبرای شما برسد!

   

   

   

  لاستیک خود پنچرگیر (Self-Sealing Tire)

  لاستیک خود پنچرگیر لاستیک Run-Flatنیست به این معنی که بتواند بدون هوا کار کند. در عوض، دارای یک لایه محافظ در داخل لاستیک است که می تواند در حالت سوراخ شدن و پنچری فشار هوای داخل لاستیک را نگهدارد. اگر یک میخ داخل لاستیک فرو کنید و سپس آن را بیرون بکشید، مادامیکه سوراخ کمتر از 5 میلیمتر و نزدیک به مرکز عاج باشد لایه محافظ، محل سوراخ را پر می کند.

  بزرگترین مزیت لاستیک های خود پنچرگیر شباهت آن به لاستیک های عادی می باشد. می توانید آنها را با لاستیک های استاندارد ترکیب کنید و همچنین عمر عاج آنها مشابه هم می باشد. اما تفاوت آنها با لاستیک های استاندارد در قیمت بالاتر و کمتر در دسترس بودن آنها است.

  این نوع لاستیک ها در خودروهای جدید بصورت استاندارد قرار ندارند. اما ارزش یادآوری را داشتند چرا که می توانند به عنوان لاستیک جایگرین استفاده شوند. دو کارخانه سازنده لاستیک به نام های Continentalو Pirelliلاستیک های خود پنچرگیر تولید می کنند.

   

  خرید آگاهانه داشته باشید.

  لاستیک های Run-Flatدارای معایب بیشتری نسبت به فوایدشان می باشند، اما بسیاری از افراد خیلی آنها را قبول دارند. کمی وقت بگذارید و نظرات و بررسی های استفاده کنندگان را مطالعه کنید قبل از آنکه تصمیم بگیرید.

  مهدی تائبی
  برچسب‌ها: 
  قطعات خودرو
  مکانیک خودرو
  چگونه ... ؟

  نظرات

  اشکان

  سلام تو ایران هم موجود هست از این نوع لاستیک ها؟

  محمد.

  مرسی از اطلاعات خوبی که در اختیارم گذاشتید

  یوسف

  مطلب جالبی بود.لاستیک هایی که پنچر نمی شوند یا خود پنچرگیر با تکنولوژی های متفاوتی در حال ورود به بازار و تجاری سازی هستند که از مدل run flat کارایی بهتری دارند.

  حامد

  متشکراز مطلب تون

  saeed

  tanks

  احمدرضاکارگران

  با سلام خیل جالب بود با تشکر

  گلستانه

  سلام، یکی از مشکلاتی که اتوموبیل هایی لاستیک رن فلت دارند عدم تعبیه جای جک و زاپاس است که بعداز استفاده از لاستیک معمولی دچار آن خواهیم شد .

  مصطفی

  خیلی عالی بود منتظر مطالب بعدی شما هستیم

  صادقیان

  با تشکر از مطلب

  امیر

  با سلام
  جالب بود
  اما از کجا بخرم ؟ و با چه قیمتی ؟

  رضا

  بسيار عالي.ممنون از اطلاعات مفيدتون.

  ارش

  تو تخت گاز بی بی سی یه سری نشون میداد مجری تو یه قایق بادی که کفش رو با قیر عایق کرده بودن چندتا میخ فرو کرده بود اما آبی تو قایق نفوذ نمی کرد ، چرا اینکار رو نمیکنن که هم کم خرج باشه هم کاربردی

  مهندس

  گرونه

  منبع:

  تخته گاز

  نویسنده : irancar تاریخ : امتیاز :
  موضوعات : اخبار , مجله ماشین ,
  برچسب ها : بهترین نوع لاستیک ماشین ,
  مطالب مرتبط
 • مطالبی که شما از آن ها خوشتان خواهد آمد...
 • قیمت و نرخ تمام جریمه های رانندگی داخل و خارج شهر در سال 96-95
  قیمت خودرو در سال 95- قیمت همه خودرو های داخلی و وارداتی در بازار ایران در سال 95چقدر بود ؟
  عکس ها و گفتگو با نویسنده رمان راز سایه شیدا قوام پوری
  عکس و قیمت و اپشن های بوگاتی شیرون (Chiron)
  قیمت و عکس های خودروی جدید B30
  برای تمدید گواهینامه رانندگی چه مدارکی نیاز است؟
  قیمت و عکس رنو ساندرو استپ وی
  قیمت پورشه و مازراتی در بازار ایران
  سن متوسط خودروها هم‌اکنون در انگلستان 7.8 سال است
  تندر 90 کیفیت بهتری دارد یا 206
  شرایط و مقدار وام خودرو بانک سینا
  سوء استفاده از کارت بازرگانی
  معایب و مشکلات اصلی خودروهای ایرانی و چینی
  قیمت رهن کامل اپارتمان نوساز در تهران
  احتمال زلزله های بعدی در تهران و دو شهر مهم دنیا بالاتر است
  فروش متری ٢ میلیون تومانی املاک شهرداری تهران
  شماره تلفن اعتراض به درصد حق کمیسیون بیشتر املاک
  انتقال دانش فنی تولید قطعات خودروهای جدید خارجی و فرانسوی
  نیازی به ثبت نقل و انتقالات خودرو در دفترخانه وجود ندارد کار دفترخانه ها غیر قانونی
  قیمت اپارتمان نوساز و قدیمی در منطقه تهران نو
  سامانه مسکن قسطی چه زمانی راه اندازی می شود؟
  مردم پژو ۴۰۵ و پراید را نخرند
  بازیگر مشهور ایرانی و بازداشت به علت قتل و تجاوز
  طرح LEZ از اول آبان ماه در تهران چیست؟چه کسانی جریمه می شوند؟
  عکس و قیمت سراتو جدید در ایران با قیمت 140 میلیون تومن
  قیمت انواع "سانگ یانگ" صفر در بازار و نمایندگی
  افزایش قیمت پژو 206 تیپ 2 در تابستان 95
  طرح تعطیلی شنبه ها در دولت
  چگونگی حذف شدن وام بانکی و جایگزین شدن کارت اعتباری
  سود وام بانک مسکن سپرده یکم به 9 درصد و اوراق به 13 درصد کاهش پیدا می کند
  عکس و مشخصات ام وی ام X33 جدید
  40 عکس و مشخصات جک T6کرمان موتور
  عکس و مشخصات خودروی PGO پی جی او در دو مدل Hemera و Cevennes
  چند درصد پژو 2008 داخلی ساز است
  نرخ کرایه تاکسی لوکس و غیر لوکس در خط فرودگاه امام خمینی(ره)
  برای تست چری یا آریزو۵ قبل از خرید به کجا مراجعه کنیم؟
  فروش محصولات پارس خودرو ویژه شهریورماه ۹۵ از صبح شنبه ۳۰ مردادماه ۹۵
  قیمت اپارتمان نوساز در فاز 1و2و3و11 پردیس
  قیمت اپارتمان نوساز در همه محلات تهران
  علت ارزان بودن برخی خانه ها بدون پارکینگ بودن زیر همکف و قولنامه ای و بدون سند
  نظرات
 • در قمست نظرات مشکلات و پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در جریان بگزارید.

 • نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
  کد امنیتی
  رفرش
  کد امنیتی
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  آخرین مطالب
 • آخرین مطالبی که به تازگی در سایت منتشر شده اند...
 • در جاده چالوس و هراز چگونه رانندگی کنیم؟
  مدل روکش دنده ماشین و تزئینات داخل خودرو ۲۰۱۸
  قیمت و نرخ تمام جریمه های رانندگی داخل و خارج شهر در سال 96-95
  قیمت خودرو در سال 95- قیمت همه خودرو های داخلی و وارداتی در بازار ایران در سال 95چقدر بود ؟
  عیب یابی اسان مشکلات پدال کلاچ و ترمز و گاز خودرو وقدرت موتور و کشیدگی ماشین
  عکس ها و گفتگو با نویسنده رمان راز سایه شیدا قوام پوری
  عکس و قیمت و اپشن های بوگاتی شیرون (Chiron)
  بررسی تخصصی موتور مشهور TU5موتور تی یو 5 در محصولات ایران خودرو
  قیمت و عکس های خودروی جدید B30
  عکس و مشخصات ولوو s60 مدل 2018
  چگونه ماشین را دستی بشوریم؟اموزش شستشوی ماشین در منزل
  چگونگی طراحی ماشین مبتدی و ساده اموزش طراحی بدنه ماشین
  چگونگی چک و بررسی ماشین دست دوم از نظر سلامت و کارایی
  چگونه وسایل فایبر گلاس شکسته را تعمیر کنیم؟
  اموزش ساخت یک موتور ابتدایی و ساده با سیم و باتری واهنربا
  نکات مهم قبل از ازمون گواهینامه تجربیات امتحان عملی رانندگی ازمایش
  اموزش رانندگی در شهر برای راننده تازه کار رانندگی برای شخصی که تازه گواهی نامه گرفته
  جدول نمرات منفی برای تخلفات رانندگان پر خطر و میزان جریمه
  برای تمدید گواهینامه رانندگی چه مدارکی نیاز است؟
  فواید بستن کمربند ایمنی چیست نبستن کمربند ایمنی چه خطراتی دارد؟
  ترمز ای بی اس abs چیست و چگونه کار می کند؟
  چگونه استرس را در رانندگی از بین ببریم چگونه راننده با اخلاقی باشیم
  چگونه ماشین خود را بشوییم و برق بندازیم؟
  با سی میلیون تومان چه خودروی صفری می توان خرید؟
  قیمت و عکس رنو ساندرو استپ وی
  قیمت پورشه و مازراتی در بازار ایران
  سن متوسط خودروها هم‌اکنون در انگلستان 7.8 سال است
  تندر 90 کیفیت بهتری دارد یا 206
  شرایط و مقدار وام خودرو بانک سینا
  سوء استفاده از کارت بازرگانی
  معایب و مشکلات اصلی خودروهای ایرانی و چینی
  قیمت رهن کامل اپارتمان نوساز در تهران
  احتمال زلزله های بعدی در تهران و دو شهر مهم دنیا بالاتر است
  فروش متری ٢ میلیون تومانی املاک شهرداری تهران
  شماره تلفن اعتراض به درصد حق کمیسیون بیشتر املاک
  انتقال دانش فنی تولید قطعات خودروهای جدید خارجی و فرانسوی
  نیازی به ثبت نقل و انتقالات خودرو در دفترخانه وجود ندارد کار دفترخانه ها غیر قانونی
  نکات خرید و استفاده از ضد یخ خودرو
  قیمت اپارتمان نوساز و قدیمی در منطقه تهران نو
  قیمت خودروهای داخلی در بازار