close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
اقساط انواع وام مسکن و درصد سود هر کدام در سال 1395

اطلاعات و خرید و فروش خودرو

صفحات جانبی

آخرین ارسالی های انجمن

اقساط انواع وام مسکن و درصد سود هر کدام در سال 1395

اقساط انواع وام مسکن و درصد سود هر کدام در سال 1395

گذری بر انواع تسهیلات مسکن

نرگس رزبان

طی یکی دو سال اخیر فرآیند حاکم بر نظام تسهیلات‌ستانی مسکن دچار تحولاتی شده است. این تحولات عمدتاً معطوف به افزایش سقف و ایجاد تنوع تسهیلاتی هماهنگ با طیف متنوع تقاضا و جغرافیای جمعیتی شهرها بوده است. در حال حاضر بانک مسکن تنها بانک تخصصی در زمینه مسکن است که با استفاده از الگوها و نظام‌های متفاوت زمینه اعطای انواع تسهیلات در این بخش را برای اقشار مختلف فراهم آورده است. تنوع تسهیلاتی ایجادشده در هر دو حوزه ساخت و خرید مسکن نسبتاً مطلوب بوده و در قالب‌های زیر تعریف شده است.

حساب صندوق پس‌انداز مسکن:
اخذ تسهیلات در این روش مستلزم سپرده‌گذاری است. متقاضی پس از سپرده‌گذاری در بانک به میزان هر شش ماه یک برابر و حداقل تا سقف 200 میلیون ریال از تسهیلات خرید مسکن برخوردار خواهد شد. لازم به ذکر است که حداقل دوره سپرده‌گذاری برای برخورداری از سقف تسهیلات (200 میلیون ریال) مشروط به حداقل سپری شدن یک دوره 12‌ماهه است و در صورت استفاده از طرح خرید زمان، حداکثر تسهیلات پس از گذشت مدت شش ماه و تا سقف 80 میلیون ریال برای خرید واحد مسکونی قابل پرداخت است. یادآور می‌شود که این تسهیلات علاوه بر خرید برای احداث یا تکمیل واحد مسکونی مشروط به رعایت ضوابط موجود، قابلیت پرداخت دارد. نرخ تسهیلات اعطایی این صندوق از 14 درصد، طی دو مرحله به 13 و سپس به 11 درصد کاهش یافته و طول دوره بازپرداخت بین 10 تا 12 سال است.


حساب سپرده ممتاز بانک مسکن: در این روش سپرده‌گذار به ازای امتیاز مکتسبه، می‌تواند اوراق گواهی حق تقدم از بانک را دریافت کرده و از طریق بازار بورس به متقاضی اخذ تسهیلات واگذار کند. متقاضیان اخذ تسهیلات خرید یا ساخت مسکن، با تهیه اوراق گواهی حق تقدم از فرابورس امکان اخذ تسهیلات بدون سپرده را خواهند داشت. سقف تسهیلات خرید از این محل 600 میلیون ریال و نرخ سود تسهیلات اعطایی 17.5 درصد است، که با احتساب هزینه خرید اوراق تقریباً با اخذ تسهیلاتی با نرخ حدود 22‌درصدی برای متقاضی برابری می‌کند.

با تصمیمات اخیر شورای پول و اعتبار وام پرداختی از محل اوراق گواهی حق تقدم مسکن، برای زوجین تا دو برابر رقم فعلی افزایش یافته است. مبلغ این تسهیلات برای زوجین تهرانی حداکثر 100 میلیون تومان، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت، 80 میلیون تومان و سایر مناطق شهری 60 میلیون تومان است. مبلغ اقساط با نرخ سود 17.5 درصد و دوره بازپرداخت 12‌ساله، برای تسهیلات 100 میلیون‌تومانی، حدود 1.66 میلیون تومان؛ برای تسهیلات 80 میلیون تومانی، حدود 1.33 میلیون تومان و برای تسهیلات 60 میلیون تومانی، حدود یک میلیون تومان خواهد بود.

حساب صندوق پس‌انداز یکم:
تسهیلات خرید و ساخت مسکن در قالب صندوق پس‌انداز مسکن یکم به اشخاصی که برای اولین بار اقدام به تهیه واحد مسکونی می‌کنند، پرداخت می‌شود. اخذ تسهیلات از محل صندوق پس‌انداز یکم مستلزم سپرده‌گذاری در بانک و به میزان هر شش ماه یک برابر موجودی است (حداقل زمان سپرده‌گذاری معادل دو دوره است). سقف این تسهیلات برای تهران، شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت و سایر نقاط شهری به ترتیب 800، 600 و 400 میلیون ریال است. بر اساس آخرین تصمیمات متخذه شورای پول و اعتبار نرخ سود این تسهیلات از 13 به 11 درصد کاهش یافته است. کاهش نرخ سود این تسهیلات منجر به کاهش مبلغ اقساط پرداختی توسط مشتریان حداقل به میزان 10 درصد می‌شود. رقم تسهیلات مذکور برای زوجین جوان خانه‌اولی روی یک پلاک ثبتی در تهران تا 160 میلیون تومان، در مراکز استان‌ها تا 120 میلیون تومان و در سایر نقاط شهری تا 80 میلیون تومان قابل افزایش است. تسهیلات مذکور در طول 12 سال قابل بازپرداخت است و مبلغ اقساط با نرخ سود 11 درصد، برای تسهیلات 160 میلیون‌تومانی، حدود 1.7 میلیون تومان، برای تسهیلات 120 میلیون تومانی، حدود 1.3 میلیون تومان و برای تسهیلات 80 میلیون‌تومانی، حدود 980 هزار تومان است. متقاضیان دارای حداقل 18 سال سن با درآمد مستقل که تاکنون از تسهیلات بانک مسکن و سایر بانک‌ها جهت خرید، احداث واحد مسکونی، انتقال سهم‌الشرکه یا تعمیر واحد مسکونی (جعاله) و همچنین امکانات دولتی برای تهیه مسکن، استفاده نکرده باشند، می‌توانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند.


تسهیلات جعاله تعمیر مسکن: امکان اخذ تسهیلات جعاله مسکن تا سقف 100 میلیون ریال و از طریق ارائه اوراق گواهی حق تقدم برای متقاضیان فراهم است. نرخ سود این تسهیلات 17.5 درصد و حداکثر دوره بازپرداخت آن پنج سال است.

تسهیلات ساخت مسکن: بانک مسکن در فروردین‌ماه سال 1395، در یک اقدام مناسب، بسته سیاستی مربوط به تسهیلات ساخت مسکن را بر اساس تمایز بین پروژه‌های سنتی و صنعتی و همچنین موقعیت جغرافیایی شهرهای مختلف مدون کرد. بر اين اساس تسهيلات ساخت مسكن به شرح جدول زير تقسيم‌بندی شده است.

این تسهیلات قابلیت انتقال به خریداران آپارتمان‌های احداث‌شده را نیز دارد، به‌طوری‌که حدود نیمی از مبالغ وام، بعد از آنکه ساختمان‌ها احداث شد، در قالب فروش اقساطی، به خریداران واحدهای مسکونی منتقل می‌شود. نرخ سود این تسهیلات معادل نرخ سود عقود مشارکتی خواهد بود.
همچنین بانک مسکن سقف تسهیلات ساخت برای فناوری‌های نوین را تا 150 میلیون تومان به ازای هر واحد و به شرح زیر افزایش داده است.

این حمایت‌ها بیشتر با هدف کمک به صرفه‌جویی انرژی و ترغیب سازندگان در به‌کارگیری روش‌های نوین ساخت‌و‌ساز صورت گرفته است.بانک مسکن اقدامات شایسته و درخوری را در خصوص ارائه مدل‌های تجمیعی حساب‌های مسکن انجام داده است. بر اساس این مدل‌ها امکان استفاده همزمان از تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن، حساب سپرده ممتاز یا تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم تحت مکانیسم‌های تعبیه‌شده فراهم شده است. این فرآیندها می‌تواند دسترسی متقاضیان به تسهیلات خرید مسکن را تسهیل کند.

جمع‌بندی: اعطای تسهیلات ساخت و خرید مسکن از چند جهت در نظام تامین مالی کشور حائز اهمیت است، دلیل این امر را می‌توان در مواردی چون بانک‌محوری و اتکای بخش مسکن به بازار کوتاه‌مدت پول، نقش‌آفرینی ضعیف بازار سرمایه در تامین منابع مالی مسکن، وجود مساله تامین مالی به عنوان مهم‌ترین قید محدود‌کننده خانوارها در دسترسی به مسکن مناسب و اقبال بیشتر مردم به تامین مالی از طریق بازار پول نسبت به بازار سرمایه (این موضوع عمدتاً ناشی از بی‌اعتمادی به بازار سرمایه و کم‌ریسک بودن مکانیسم اخذ تسهیلات و... است)، جست‌وجو کرد.

از این‌رو هر نوع تغییر و تحول در نظام تسهیلاتی بخش مسکن، حاوی اثراتی بر تغییرات میزان تقاضا یا ترکیب واحدهای مورد تقاضای مشتریان (افزایش قدرت خرید نوع و شکل تقاضای مسکن را تحت تاثیر قرار خواهد داد) است. بدون شک افزایش سقف تسهیلات مسکن و تسهیل شرایط دستیابی به آن، موجب فزونی تقاضا در بازار خواهد شد. اما اینکه میزان و شدت این اثرگذاری تا چه حد است، به شرایط حاکم بر اقتصاد کشور (به‌طور مشخص انتظارات تورمی، حاکمیت دوره رکود یا رونق، درآمدهای آتی خانوار و انباشت پس‌انداز گذشته، شرایط بازارهای رقیب و...) و ضوابط حاکم بر تسهیلات موجود بستگی دارد. بدیهی است که در شرایط رکودی و با وجود چشم‌انداز مناسب از تداوم سیاست‌های کنترل تورم، اقدامات شتاب‌زده و هیجان روانی مردم برای اخذ تسهیلات فوری کاهش یافته و مراجعه متقاضیان تسهیلات، به سیستم بانکی، تحت یک روند بطئی و تدریجی اتفاق می‌افتد.

بنابراین انتظار افزایش نجومی قیمت مسکن به واسطه تسهیلات پرداختی منتفی است. افزایش کارآمدی نظام تسهیلات مسکن علاوه بر افزایش سقف، نیازمند تطویل دوره بازپرداخت، کاهش نرخ سود، کاهش میزان سپرده، انعطاف در شرایط سپرده‌گذاری و تعبیه روش‌های جایگزینی بین سپرده و زمان است. همچنین ایجاد روش‌های مکمل تامین مالی مسکن برای پوشش ضعف و کاستی نظام مبتنی بر بازار پول و هم‌افزایی بین بازار پول و سرمایه در راستای پاسخ به نیاز طیف گسترده متقاضیان مسکن، زمینه توسعه و کارآمد‌سازی نظام تامین مالی مسکن را فراهم خواهد کرد که باید به عنوان یک ضرورت به آن پرداخته شود.


تسنیم منتشر کرد

جدول اقساط وام‌های ۸۰، ۶۰ و ۴۰میلیونی مسکن

شناسه خبر: 763533 سرویس: اقتصادی
مسکن

خبرگزاری تسنیم: اقساط ماهانه وام ۸۰میلیونی مسکن به‌روش ساده یک‌میلیون و ۱۴۹هزار تومان و در روش پلکانی سالانه بین ۹۹۱هزار تا ۱.۶ میلیون تومان است. اقساط وام ۶۰میلیونی در روش ساده ۸۶۲هزار و در روش پلکانی سالانه بین ۷۰۰هزار تا ۱.۲میلیون تومان خواهد بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بازپرداخت تسهیلات 80 میلیون تومانی در روش ساده ماهانه یک میلیون و 149 هزار و 701 تومان است. کل سود این تسهیلات با احتساب سود 14 درصدی 85 میلیون و 557 هزار و 40 تومان است.

در روش پلکانی سالانه (12ساله) کل سود تسهیلات 80 میلیون تومانی 99 میلیون و 125 هزار و 332 تومان است. مبلغ قسط ماهانه سال اول در این روش 937 هزار و 801 تومان و در سال دوم رقم اقساط ماهانه 984 هزار و 692 تومان است.

در سال سوم مبلغ اقساط ماهانه از مرز یک میلیون تومان عبور می‌کند و به یک میلیون و 33 هزار و 926 تومان افزایش می‌یابد. در سال چهارم مبلغ اقساط ماهانه یک میلیون و 85 هزار و 622 تومان خواهد بود.

میزان اقساط ماهانه در سال‌های پنجم، ششم، هفتم، هشتم و نهم به‌ترتیب یک میلیون و 139 هزار و 904 تومان، یک میلیون و 196 هزار و 899 تومان، یک میلیون و 256 هزار و 744 تومان، یک میلیون و 319 هزار و 581 تومان و یک میلیون و 454 هزار و 838 تومان است.

در سال یازدهم بازپرداخت تسهیلات 80 میلیون تومانی مسکن مبلغ اقساط ماهانه به یک میلیون و 527 هزار و 580 تومان افزایش می‌یابد.

در نهایت در سال دوازدهم بازپرداخت تسهیلات به‌روش پلکانی سالانه مبلغ تسهیلات با رشد حدود 71 درصدی نسبت به رقم اقساط ماهانه سال اول به یک میلیون و 603 هزار و 959 تومان افزایش می‌یابد.

همچنین در روش پلکانی 4ساله کل سود تسهیلات 80 میلیون تومانی 96 میلیون و 785 هزار و 594 تومان خواهد بود. مبلغ اقساط ماهانه این روش در دوره 48ماهه اول یک میلیون و 11 هزار و 822 تومان است. در دوره‌های 48ماهه دوم و سوم نیز به‌ترتیب رقم اقساط ماهانه یک میلیون و 214 هزار و 186 تومان و یک میلیون و 457 هزار و 24 تومان خواهد بود.

سود 74میلیون تومانی تسهیلات 60 میلیونی

بازپرداخت تسهیلات 60 میلیون تومان مسکن نیز به سه روش ساده، پلکانی سالانه و پلکانی 4ساله امکان‌پذیر است. بر این اساس در روش ساده اقساط ماهانه 862 هزار و 276 تومان است، میزان کل سود این تسهیلات 64 میلیون و 167 هزار و 780 تومان خواهد بود.

در روش پلکانی سالانه (12ساله) بازپرداخت تسهیلات 60 میلیون تومانی، کل سود تسهیلات 74 میلیون و 343 هزار و 999 تومان است.

در این روش مبلغ قسط این وام در سال اول ماهانه 703 هزار و 351 تومان و در سال دوم اقساط ماهانه 738 هزار و 519 تومان است.

در سال سوم میزان اقساط ماهانه با رشد 4.9 درصد نسبت به مبلغ قسط ماهانه سال دوم به 754 هزار و 444 تومان افزایش می‌یابد. مبلغ اقساط ماهانه در سال‌های چهارم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم و نهم در روش بازپرداخت پلکانی سالانه به‌ترتیب 814 هزار و 217 تومان، 854 هزار و 928 تومان، 897 هزار و 674 تومان، 942 هزار و 558 تومان، 989 هزار و 686 تومان و یک میلیون و 39 هزار و 170 تومان خواهد بود.

در سال دهم رقم اقساط ماهانه وام 60 میلیون تومانی در بازپرداخت پلکانی سالانه (12ساله) یک میلیون و 91 هزار و 128 تومان است. در سال ماقبل آخر میزان اقساط ماهانه یک میلیون و 145 هزار و 685 تومان است. در نهایت در سال دوازدهم قسط ماهانه معادل یک میلیون و 202 هزار و 969 تومان خواهد بود.

همچنین در روش پلکانی 4ساله میزان سود تسهیلات 60 میلیون تومانی 72 میلیون و 589 هزار و 195 تومان است. رقم اقساط ماهانه این تسهیلات در ک دوره 48ماهه اول 758 هزار و 866 تومان است، در دوره 48ماهه دوم این رقم به 910 هزار و 640 تومان افزایش می‌یابد. در دوره 48ماهه سوم نیز رقم اقساط ماهانه یک میلیون و 92 هزار و 786 تومان است.

سود 49میلیون تومانی وام 40میلیونی مسکن

اقساط بازپرداخت 12ساله تسهیلات 40 میلیون تومانی مسکن به‌روش ساده ماهانه 574 هزار و 850 تومان است.

با احتساب نرخ سود سالانه 14 درصدی، کل سود تسهیلات 40 میلیون تومانی به‌روش ساده بالغ بر 42 میلیون و 778 هزار و 520 تومان است. در مجموع متقاضی باید 82 میلیون و 778 هزار و 520 تومان را تا سال دوازدهم (ماه 144) به بانک مسکن پرداخت کند.

در روش پلکانی سالانه (12ساله) بازپرداخت تسهیلات 40 میلیون تومانی کل سود تسهیلات 49 میلیون و 562 هزار و 662 تومان است. مبلغ قسط این وام در سال اول ماهانه 468 هزار و 900 تومان و مبلغ اقساط ماهانه وام 40 میلیون تومانی در سال دوم به 492 هزار و 346 تومان افزایش می‌یابد.

در سال سوم رقم ماهانه اقساط به 516 هزار و 963 تومان افزایش می‌یابد. در سال چهارم بازپرداخت تسهیلات 40 میلیون تومانی، اقساط ماهانه به 542 هزار و 811 تومان افزایش می‌یابد.

در سال‌های پنجم، ششم، هفتم، هشتم و نهم میزان اقساط ماهانه وام 40 میلیون تومانی در روش پلکانی سالانه به‌ترتیب 569 هزار و 952 تومان، 598 هزار و 449 تومان، 628 هزار و 372 تومان، 659 هزار و 790 تومان و 692 هزار و 780 تومان خواهد بود.

مبلغ اقساط ماهانه سال دهم 727 هزار و 419 تومان و اقساط سال یازدهم 763 هزار و 790 تومان است.

در سال دوازدهم بازپرداخت تسهیلات به‌روش سالانه میزان اقساط ماهانه با رشد 71 درصدی نسبت به رقم قسط ماهانه سال اول به 801 هزار و 979 تومان افزایش می‌یابد.

بانک مسکن گزینه دیگری را پیش روی متقاضیان دریافت تسهیلات 40 میلیون تومانی مسکن قرار داده است. بر این اساس وام‌گیرندگان می‌توانند تسهیلات را به‌روش پلکانی 4ساله پرداخت کنند.

در این روش میزان سود تسهیلات 48 میلیون و 392 هزار و 797 تومان خواهد بود. مبلغ اقساط ماهانه این وام در دوره اول 48ماهه 505 هزار و 911 تومان است که در دوره دوم 48ماهه این رقم به 607 هزار و 93 تومان افزایش می‌یابد.

مبلغ اقساط ماهانه وام 40 میلیون تومانی در دوره سوم 48ماهه 728 هزار و 512 تومان است.


 

انتهای پیام/*


مطالب مرتبط با اقساط انواع وام مسکن و درصد سود هر کدام در سال 1395:
ارسال دیدگاه جدید
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی